Wednesday, February 25, 2015

Pistachio Pinwheel Cookies کوکی های فرفره ای پسته ای


این کوکی های زیبا رو که امروز می بینید میتونید با کمی خلاقیت به شکل های مختلف درست کنید. برای خمیرش من برای این پست از خمیر شرت برد استفاده کردم تا بافتش به شیرینی نزدیکتر باشه. میتونید از خمیر شوگر کوکی یا شیرینی های دیگه هم با این سبک استفاده کنید و با ترکیب طعم ها و رنگ ها شیرینی های زیبا و خوشمزه ای بپزید. البته دقت کنید از خمیری استفاده کنید که انسجام و بافتش برای این مدل شیرینی مناسب باشه.

مواد لازم برای کوکی فرفره ای پسته ای

دو پیمانه (260 گرم) آرد همه منظوره
یک پیمانه (226 گرم) کره
¼ قاشق چای خوری نمک
نصف پیمانه + دو قاشق غذاخوری (حدود 80 گرم) پودر شکر
2 قاشق غذاخوری (12 گرم) پودر کاکائو
3 قاشق غذاخوری پودر پودینگ پسته
3 قاشق غذاخوری پسته خرد شده


کره و پودر شکر رو با همزن بزنید تا کاملا نرم و سبک بشن. این کوکی ها کاملا کم شیرین هستند و اگه دوست داشتید شیرین تر باشن مجاز هستید که مقدار پودر شکر رو تا 120 گرم اضافه کنید. دقت کنید که شکرتون کاملا پودر باشه.


آرد و نمک رو با هم الک کنید و به مخلوط کره اضافه کنید و هم بزنید تا یه خمیر یکدست داشته باشید. این مقدار مواد حدود 550 گرم خمیر به شما میده. اگه خواستید از خمیر یه شیرینی دیگه استفاده کنید میتونید 550 گرم از هر خمیری که دوست داشتید رو آماده کنید و بقیه مراحل رو از این به بعد ادامه بدید.
خمیر رو به دو قسمت مساوی تقسیم کنید.


پودر کاکائو رو به یک قسمت از خمیر اضافه کنید و با هم مخلوطشون کنید تا کاملا یکدست بشن. اگه طعم های کاکائویی کمی تلخ رو نمی پسندید تو این مرحله 20 گرم دیگه پودر شکر کاملا نرم هم به همراه کاکائو به خمیر اضافه کنید. حتی میتونید به جای کاکائو از زعفران استفاده کنید. گفتم که با کمی خلاقیت میشه ترکیب های متنوعی درست کرد.
من از پودر پودینگ پسته ای استفاده کردم چون داخلش از اسانس پسته استفاده شده و تو طعم کوکی تاثیر داره و رنگشم کمی سبز میکنه. میتونید به جاش از پودر پسته هم استفاده کنید. یک مقدار مغز پسته رو هم خرد کنید و با خمیر مخلوط کنید. اگه رنگ سبز خمیرتون محسوس نبود مجاز هستید که مقدار بسیار کم رنگ خوراکی سبز هم به این قسمت از خمیر اضافه کنید. خمیر رو با مواد دیگه کاملا مخلوط کنید.


حالا باید خمیر رو داخل یخچال استراحت بدیم. هر قسمت رو جداگونه داخل پلاستیک بپیچید و برای یک ساعت بذارید داخل یخچال. من برای ساده تر شدن کار هر قسمت از خمیرم رو داخل زیپ لاک گذاشتم و کاملا بازش کردم تا تو مرحله بعدی دیگه خمیرم رو پهن نکنم. خمیر رو داخل زیپ لاک بذارید، هوای داخلش رو خالی کنید و سرش رو ببندید و بعد به کمک دست یا وردنه کاملا داخل زیپ لاک با قطر یکسان پهنش کنید. اندازه زیپ لاکی که من استفاده کردم 24*18 سانتی متر بود. شما مجازید که به روش شرت برد کوکی کار کنید. یعنی خمیر رو داخل سلفون به شکل دیسک بپیچید و بعد از سرد شدن به کمک وردنه پهنش کنید.


مرحله اول نمی خوایم که خمیر زیاد سرد بشه چون قراره که یه دور دیگه شکل بگیره و اگه خیلی سفت بشه باید منتظر بمونیم که نرم بشه. بعد از سرد شدن خمیر دو طرف از پلاستیک رو با قیچی برش بدید و سرش رو هم باز کنید و خمیر کاکائویی رو روی میز کارتون بذارید.


خمیر پسته ای رو هم با بریدن اطراف زیپ لاک آزاد کنید و روی خمیر کاکائویی قرار بدید.


به کمک همون پلاستیکی که خمیر روشه شروع به رول کرده خمیر از قسمت طولی خمیر کنید. اگه از عرض رول کنید کوکی های نهاییتون خیلی بزرگ میشن.


اگه قسمتی از خمیر ترک خورد با کمک دستتون منسجم و صافش کنید.


حالا خمیر رول شده رو داخل یک تکه سلفون بپیچید و اطرافش رو هم کاملا محکم کنید و مجددا بذارید داخل یخچال. من برای اینکه گردی رولم به هم نخوره خمیر رو داخل یک تکه طلق هم پیچیدم تا صاف بمونه. تو این مرحله هرچقدر خمیر سردتر و سفت تر بشه برش زدنش راحت تر میشه. برای 2 تا 3 ساعت (و یا بیشتر) خمیر رو داخل یخچال بذارید.


بعد از استراحت دوم فرتون رو با دمای 180 درجه سانتیگراد روشن کنید. خمیر رو روی تخته کارتون بذارید و به کمک یه چاقوی تیز به قطر 4 تا 5 میلی متر برش بزنید و بعد کوکی ها رو بچینید داخل سینی فر.


کوکی ها رو برای 10 تا 15 دقیقه داخل فر بپزید. این کوکی ها نباید داخل فر تغییر رنگ بدن. کاملا حواستون بهشون باشه و وقتی اولین آثار تغییر رنگ رو از پشتشون مشاهده کردید از فر خارجشون کنید و بعد از سرد شدن داخل ظرف دربسته نگهداری کنید.
امیدوارم لذت ببرید.
0 نظرات:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...