Wednesday, June 4, 2014

Egg تخم مرغ


معمولاً کلمه تخم مرغ برمی گرده به تخم یک عدد مرغ! ولی تخم پرنده های دیگه مثل غاز، اردک، بلدرچین، شترمرغ و... هم تو همین دسته بندی قرار می گیرن.
موضوع بحث امروز درباره تخم مرغه و البته ممکنه خیلی از مواردی که گفته میشه درباره تخم پرندگان دیگه هم صادق باشه ولی (بدون اشاره به تفاوت ها) فقط درباره تخم مرغ صحبت خواهیم کرد.


تخم مرغ شامل سفیده و زرده است. رنگ پوسته تخم مرغ با توجه به رنگدانه های موجود ممکنه متفاوت باشید، سفید، قهوه ای، خالدار یا سبز و صورتی. ولی این رنگ به ارزش تغذیه ای تخم مرغ ربطی نداره.


سفیده تخم مرغ که با نام آلبومن هم شناخته میشه به طور تقریبی %60 و زرده تخم مرغ %30 از وزن یک تخم مرغ کامل رو شامل میشه.
سفیده %87 آب و%10 پروتئین داره و پروتئین موجود در سفیده در دمای 65 درجه سانتیگراد می بنده. سفیده تخم مرغ شیری رنگه و حالت حبابدار داره و دلیلش هم وجود گاز دی اکسید کربن داخل سفیده است. هرچقدر تخم مرغ تازه تر باشه مقدار این گاز بیشتره و درنتیجه سفیده کدر تره. تخم مرغ های کهنه سفیده های شفاف تری دارند. سفیده تخم مرغ در اثر هم زدن افزایش حجم پیدا میکنه و بیشترین حجم رو موقعی به ما میده که به دمای محیط رسیده باشه. برای هم زدن سفیده باید ظرف و همزن کاملاً تمیز و خشک باشن و کاملاً عاری از چربی تا به نتیجه دلخواه برسیم. بهترین ظروف برای هم زدن سفیده تخم مرغ ظروف مسیه ,ولی با ظروف فلزی معمولی و حتی ظروف شیشه ای هم میتونید نتیجه خوبی بگیرید. اگه سفیده تخم مرغ رو زیاد هم بزنید مولکول های پروتئین حالت الاستیکیشون رو از دست میدن، سفیده خشک و برفکی میشه و دیگه نمی تونه هوای زیادی رو داخل خودش نگه داره. اگه این اتفاق افتاد و سفیدتون رو بیش از حد هم زدید، یه سفیده تازه بهش اضافه کنید و مجددا هم بزنید فقط تا اونجایی که سفیده یکدست و کرمی بشه و بعد میتونید یک چهارم پیمانه از سفیده زده شده رو بردارید تا به مقدار اولیه برسید.


وقتی سفیده زده شده و فرم گرفته به مایه کیک اضافه میشه به دلیل سبکتر بودنش باید داخل خمیر کیک فولد بشه تا حجمش رو از دست نده. کاری که مهارت میخواد. به آرومی (منظورم به کندی نیست) و به سرعت. طوری که باعث نشه حجم مواد کاهش پیدا کنه. اگه زمانی خواستید مخلوطتون رو داخل سفیده فرم گرفته بریزید، سفیده رو بزنید کنار، بقیه مواد رو بریزید کف ظرف و زیر سفیده ها و بعد فولد کنید. اگه هرنوع مخلوط سنگینی رو روی سفیده بریزید و فولد کنید باز هم حجم سفیده کم میشه. سفیده رو تو چند مرحله و حتما با استفاده از یکی از انواع لیسک داخل مایه کیکتون فولد کنید.


زرده تخم مرغ %50 درصد آب، %16 پروتئین و %32 چربی داره و پروتئین داخل زرده در دمای 70 درجه سانتیگراد می بنده. زرده تخم مرغ به دلیل داشتن چربی و لسیتین خاصیت امولسیون کنندگی داره (یعنی باعث حل شدن دو تا مایع داخل همدیگه میشه). به همین دلیله که موقع استفاده از زرده در محصولات بیکینگ و گاهی هم سس ها و کرم ها، با مخلوط کردن زرده با مواد مایع (مثل آب و یا شیر) به یه بافت نرم و کرم مانند می رسیم، چون در حالت عادی چربی با آب ترکیب نمیشه و این زرده تخم مرغه که اینجا به کمکمون میاد.


زرده تخم مرغ منبع انواع ویتامین و مواد معدنیه. ویتامین های آ،ای و دی داخل زرده تخم مرغ جمع شده اند. مقدار فسفر، ید، آهن، کلسیم و منگنز موجود در زرده تخم مرغ از سفیده اش بیشتره و تمام "روی" موجود در تخم مرغ داخل زرده است و خب البته همونطور که می دونید زرده تخم مرغ کلسترول بالایی هم داره. داخل خیلی از رسپی ها گفته میشه زرده تخم مرغ و شکر رو اینقدر بزنید تا به مرحله روبان برسه. این موضوع اهمیت زیادی داره و موقع پختن کیک ها به شکل گیری ساختار کیک کمک میکنه و موقع درست کردن خمیرها (مثل خمیر کوکی) به انسجام و ترک نخوردن خمیر کمک میکنه.


تخم مرغ مثل آرد نقش مهمی در ساختار محصولات بیکینگ داره. به دلیل رطوبت بالایی که داره باعث خمیر شدن میشه و به خمیر رنگ، بافت، طعم و چربی اضافه میکنه.  تخم مرغ نقش مهمی برای کمک به چسبیدن مواد اولیه مختلف به هم داره و باعث پیوسته شدن مواد به هم و انسجام میشه. هم زدن تخم مرغ باعث میشه که داخلش هوا حبس بشه و این هوا از طریق تخم مرغ وارد خمیر میشه و همین هوا داخل کیک منبسط میشه و به کیک ما پف و حجم میده. داخل بعضی کیک ها (مثل کیک های اسفنجی) هوای داخل تخم مرغ زده شده تنها عامل پف کیکه. تخم مرغ همچنین برای غلیظ کردن کاسترد و کرم ها هم استفاده میشه و یکی دیگه از موارد استفاده تخم مرغ اینه که به عنوان گلیز (رومال) روی نان ها و انواع پیستری ها کاربرد داره.
اندازه تخم مرغ
تو پست اندازه گیری وزن تخم مرغ بزرگ رو براتون نوشتم و اینجا هم تکرار میکنم:
تخم مرغ با پوست: 57 گرم      
تخم مرغ بدون پوست: 50 گرم    
سفیده تخم مرغ: 30 گرم (حدود دو قاشق غذاخوری)
زرده تخم مرغ: 18 گرم (حدود یک قاشق غذاخوری)
وقتی داخل رسپی گفته میشه تخم مرغ بزرگ، میتونید از همین اندازه ها استفاده کنید. تخم مرغ های بزرگ که برای رسپی های بیکینگ استفاده میشن وزن متوسط 60 گرم دارن یعنی تخم مرغی که وزنش بین 55 تا 65 گرم باشه، اندازه مناسبی برای تخم مرغ بزرگ حساب میشه.
اگه داخل یه دستور نیاز داشتید که از نصف یه تخم مرغ استفاده کنید، تخم مرغ رو هم بزنید و بعد به صورت چشمی از نصفش استفاده کنید.شالاز
داخل تخم مرغ ها لخته سفیدرنگی رو می بینیم که از زرده آویزون میشه. این بند زرده تخم مرغ رو درست در وسط سفیده محصور میکنه و بهش میگن شالاز. این لخته نباید با نطفه اشتباه گرفته بشه چون تخم مرغ هایی که داخل مرغداری ها تولید میشن اغلب بدون نطفه هستن. این لخته معمولا به خوبی با مواد دیگه ترکیب نمیشه و بهتره که اگه میتونید از زرده جداش کنید. مخصوصاً موقع درست کردن کرم ها، چون به خوبی با بقیه مواد ترکیب نمیشه و به صورت یه لخته ناخوشایند داخل کرمتون باقی میمونه.تشخیص تخم مرغ تازه
یه ضرب المثل روسی هست که میگه: دو چیز همیشه باید تازه باشند؛ عشق و تخم مرغ! پس همیشه سعی کنید از تخم مرغ های تازه استفاده کنید.
با غوطه‌ور کردن تخم‌مرغ در آب سرد می‌توانید در مورد تازگی تخم‌مرغ قضاوت کنید. تخم‌مرغ‌های تازه اصلاً غوطه ور نمیشن و به ته ظرف میرن. هر چه قدر تخم‌مرغ بیشتر به سطح آب نزدیک‌ بشه کهنه‌تره. 
تخم‌مرغ تازه در اثر تکان دادن هیچ صدایی نداره ولی تخم‌مرغ کهنه در اثر تکان دادن به دیواره برخورد کرده و شالاپ شلوپ می‌کنه!
تخم‌مرغ تازه شکل خودش را بهتر حفظ میکنه و بعد از شکستن زیاد پهن نمی‌شه. 
هر چه قدر تخم‌مرغ کهنه‌تر باشه، سفیده‌ی تخم‌مرغ شفاف‌تر و رقیقتر و زرده‌ی تخم‌مرغ مسطح‌تر می‌شه. البته این تغییرات (تا قبل از فاسد شدن) تاثیری بر ارزش تغذیه ای تخم‌مرغ یا کیفیت پختش نداره. 
به خاطر اینکه زرده‌ی تخم‌مرغ ‌در طول نگهداری بخشی از آب سفیده را جذب می‌کنه حجمش بیشتر و غشای محافظش ضعیف‌تر میشه و درنتیجه بیشتر مستعد پاره شدن و مخلوط شدن با سفیده‌ی تخم‌مرغه.
شفافیت زیاد پوسته‌ی تخم‌مرغ نشان دهنده‌ی کهنگی تخم مرغه. 
کیسه هوا که در حدفاصل پوسته و سفیده‌ی تخم‌مرغ و در انتهای پهن آن قرار گرفته به مرور زمان بزرگ‌تر می‌شه.
نگهداری تخم مرغ
برخلاف چیزی که تو سوپرمارکت های کشور ما مرسومه، بهتره که تخم مرغ داخل یخچال نگهداری بشه. تخم مرغ کامل رو با توجه به تاریخ مصرفش داخل یخچال نگهداری کنید. تخم مرغ هایی که بعد از خریدن متوجه میشید از قبل شکسته هستن یا ترک دارن رو استفاده نکنید ولی اگه بعد از خریدن ترک برداشت یا شکستگی کوچیک پیدا کرد، تا دو روز داخل یخچال قابل نگهداریه.
لخته های خون و یا بوی بد از نشانه های فاسد بودن تخم مرغه و نباید استفاده بشه و به هیچ وجه تخم مرغ هایی رو که به فسادشون مشکوکید رو هم استفاده نکنید. تخم مرغ رو موقعی که داخل یخچال میذارید نشورید چون پوسته تخم مرغ پوششی داره که از نفوذ باکتری به داخل تخم مرغ جلوگیری میکنه و این پوشش به سادگی داخل آب حل میشه و درنتیجه، شستشوی پوسته تخم مرغ، خطر فساد تخم مرغ رو بالا میبره.  تخم مرغ ها رو میتونید دقیقاً قبل از مصرف بشورید، خشک کنید و ازشون استفاده کنید.
بهتره تخم مرغ رو داخل جای مخصوص تخم مرغ که همه یخچال ها دارن، طوری بذارید که قسمت پهنش به سمت پایین باشه. دلیلش اینه که اگه سمت پهن تخم مرغ به بالا قرار بگیره به مرور زرده تخم مرغ به سمت بالا میره (چون سفیده میاد پایین) و به کیسه هوای (کیسه هوا در حدفاصل پوسته و سفیده تخم مرغ و در انتهای پهن آن قرار داره) داخل تخم مرغ میچسبه و باعث میشه که زرده آسیب ببینه و درنتیجه زرده و سفیده با هم مخلوط میشن و خب این دقیقاً همون چیزیه که بیشتر اوقات موقع کیک پزی و شیرینی پزی ما نمی خوایم اتفاق بیفته.


بهترین حالت استفاده از تخم مرغ اینه که تازه مصرف بشه. نگهداری طولانی تخم مرغ داخل یخچال و حتی فریز کردنش امکان پذیره ولی با توجه به قیمت مناسب، فراوانی و دردسترس بودن این محصول خیلی کم امکان داره که ما به این کار نیاز داشته باشیم  اما گاهی پیش میاد که کیک یا دسری که درست می کنیم فقط به زرده یا فقط به سفیده تخم مرغ نیاز داره. اینجا بازم بهتره (حالا نه بلافاصله) در اولین فرصت سفیده یا زرده اضافه مصرف بشه ولی برای بعضی مواقع خاص و پیشامدهای غیرقابل پیش بینی بهتره طریقه نگهداری و مدت زمان مجاز برای نگهداری سفیده و زرده جدا رو هم داخل یخچال و هم داخل فریزر بدونیم که در ادامه مطلب بهش خواهیم پرداخت. قبل از ادامه مطلب بگم که بهتره زرده و سفیده تخم مرغ جداگانه فریز بشن ولی اگه خواستید (به دلیلش کاری ندارم!) تخم مرغ کامل رو فریز کنید این یکی از روش های مطمئنه:

یکی از روش های فریز کردن تخم مرغ کامل به صورت تصویری


زرده و سفیده رو هم بزنید، نیاز نیست هوا واردش بشه فقط با هم مخلوط بشن.


با توجه به اینکه بعدا میخواهید از تخم مرغ چه استفاده ای کنید و برای جلوگیری از ژله ای شدن زرده، یک و نیم قاشق چای خوری نمک، یا یک و نیم قاشق غذاخوری شکر یا یک و نیم قاشق غذاخوری شربت ذرت رو به ازای هر یک پیمانه تخم مرغ زده شده بهش اضافه کنید و هم بزنید.


برای اینکه تخم مرغ یکنواخت تر بشه از صافی یا الک ردش کنید.


تخم مرغ رو بریزید داخل زیپ لاک، هواگیری کنید و درش رو محکم ببندید و بذارید داخل فریزر. بهتره حدود یک سانت از بالای کیسه پلاستیکیتون خالی باشه.
روی کیسه تاریخ فریز کردن و تعداد تخم مرغ ها رو بنویسید.

سفیده تخم مرغ داخل ظرف دربسته 4 روز داخل یخچال به خوبی میمونه و البته توجه داشته باشید که این عدد برای تخم مرغ تازه است و هرچی کمتر باشه بهتره! گفته میشه که سفیده تخم مرغ تا 12  ماه داخل فریزر ماندگاری داره ولی من شخصاً بیشتر از یک ماه رو پیشنهاد نمی کنم و تصمیم گیری با خود شماست.
برای فریز کردن سفیده، سفیده یا سفیده ها رو بریزید داخل ظرف درب دار غیرقابل نفوذ و یا کیسه های پلاستیکی و فریزشون کنید. راه دیگه هم اینه که هر یدونه سفیده رو داخل یه قالب یخ بریزید و بعد از یخ زدن بندازیدشون داخل زیپ لاک و مجدداً داخل فریزر بذاریدشون، خوبی این روش اینه که تشخیص میدید چند تا سفیده دارید و موقع استفاده کارتون ساده تر میشه. میشه هر یدونه سفیده رو هم داخل یه تکه سلفون بپیچید و اینطوری فریزشون کرد. به هرحال با هرروشی که سفیده رو فریز میکنید یادتون باشه که هوای اضافی داخل کیسه های پلاستیکی رو خالی کنید و روی کیسه ها و یا ظروف فریزری که داخلشون سفیده ها رو منجمد کردید زمان فریز کردن رو با ماژیک یادداشت کنید.

یکی از روش های فریز کردن سفیده تخم مرغ به صورت تصویری


سفیده  یا سفیده ها رو کاملا هم بزنید ولی لازم نیست هوا واردشون بشه، فقط میخوایم ساختارشون به هم بریزه.


برای اینکه سفیده یکنواخت تر بشه از صافی یا الک ردش کنید، نیازی به نمک یا شکر نیست.


سفیده ها رو بریزید داخل زیپ لاک، هواگیری کنید و درش رو محکم ببندید و بذارید داخل فریزر.
روی کیسه تاریخ فریز کردن و تعداد سفیده ها رو بنویسید.
هر دو  قاشق غذاخوری از مخلوط سفیده تقریباً معادل یک عدد سفیده تخم مرغه.

زرده تخم مرغ از سفیده حساس تره. اگه بذاریدش داخل یخچال داخل ظرف دربسته خیلی زود خشک میشه؛ پس بهتره خیلی زود استفاده بشه اما تا دو روز داخل یخچال قابل نگهداریه. زرده رو بپیچید داخل سلفون طوری که هیچ هوایی بهش نرسه و دو روز داخل یخچال میمونه.
اما فریز کردن زرده کمی با سفیده متفاوته. اگه زرده رو به تنهایی فریز کنید، موقع استفاده و بعد از یخ زدایی حالت چسبناک پیدا میکنه و غیرقابل استفاده میشه، برای همین باید زرده رو با کمی نمک یا شکر مخلوط کنید و بعد با همه روش های گفته شده درباره سفیده، زرده تخم مرغ هم قابل فریز شدنه. زمان ماندگاری زرده داخل فریزرهم 12 ماه ذکر شده ولی من باز هم شخصاً بیشتر از یک ماه رو پیشنهاد نمی کنم.

یکی از روش های فریز کردن زرده تخم مرغ به صورت تصویری


زرده یا زرده ها رو کاملا هم بزنید.


با توجه به اینکه بعداً میخواهید از زرده چه استفاده ای کنید و برای جلوگیری از ژله ای شدن زرده، یک و نیم قاشق چای خوری نمک، یا یک و نیم قاشق غذاخوری شکر یا یک و نیم قاشق غذاخوری شربت ذرت رو به ازای هر یک پیمانه زرده زده شده بهش اضافه کنید و هم بزنید.


برای اینکه زرده یکنواخت تر بشه از صافی یا الک ردش کنید.


زرده ها رو بریزید داخل زیپ لاک، هواگیری کنید و درش رو محکم ببندید و بذارید داخل فریزر.
روی کیسه تاریخ فریز کردن و تعداد زرده ها رو بنویسید.
هر یک قاشق غذاخوری از مخلوط زرده تقریباً معادل یک عدد زرده تخم مرغه.

و این رو هم اضافه می کنم که درسته که فریز کردن تخم مرغ کامل، زرده یا سفیده سلامتش رو تضمین میکنه ولی بهتره از این محصولات فریز شده برای رسپی هایی استفاده کنید که از حرارت دیدن و پختن کامل تخم مرغ اطمینان دارید.
تکته آخر: 24 ساعت قبل از استفاده از تخم مرغ های فریزری اون ها رو داخل یخچال بذارید تا یخ زدایی بشن.
روش های جدا کردن زرده تخم مرغ از سفیده
جدا کردن زرده از سفیده خیلی وقتا و تو خیلی از رسپی ها مورد نیازمونه و با اینکه اصلا کار سختی نیست همیشه ممکنه خراب بشه. من یکسری اصول و روش های این کارو میگم برای کسایی که دوست دارن بیشتر و دقیق تر بدونن یا کسایی که با جدا کردن زرده از سفیده مشکل دارن.
اول اینکه برای جدا کردن زرده تخم مرغ از سفیده از تخم مرغ های تازه استفاده کنید. زرده تخم مرغ تازه بهتر فرم خودش رو حفظ میکنه و امکان پخش شدن و مخلوط شدنش با سفیده کمتره.قبلاً روش های تشخیص تخم مرغ تاره رو براتون نوشتم و نکته دوم اینکه تخم مرغ ها وقتی سرد هستن راحت تر میشه زرده و سفیدشون رو از هم جدا کرد. میتونید تخم مرغ ها رو سرد از یخچال خارج کنید و زرده و سفیده ها رو از هم جدا کنید و اگه رسپی ازتون تخم مرغ در درمای محیط خواسته بود، روشون رو با سلفون بپوشونید و بذارید حداقل نیم ساعت بمونن تا به دمای محیط برسن و بعد برای کیک و شیرینی ازشون استفاده کنید.
برای جدا کردن زرده و سفیده تخم مرغ روش های مختلفی هست که من چندتاشو براتون مینویسم.
بهتره همیشه و برای هرکدوم از این روش ها از سه تا کاسه استفاده کنید. داخل یکی زرده رو از سفیده جدا کنید و دو تای دیگه رو بذارید یکی برای زرده ها و یکی رو برای سفیده ها. اینطوری اگه موقع جدا کردن زرده از سفیده یکی از تخم مرغ ها خراب شد و زرده و سفیده اش با هم قاطی شدن بقیه تخم مرغ ها سالم میمونن و همینطور اگه یه وقت تخم مرغ خراب داخل تخم مرغ هاتون بود اینطوری بدون مشکل میریزیدش دور.
و اینکه اگه اتفاقی مقداری از زرده وارد سفیده شد با همون پوست تخم مرغ خارجش کنید، البته به شرطی که از تمیز بودن پوست تخم مرغتون مطمئنید وگرنه با استفاده از یه قاشق کوچیک و تمیز زرده رو با مقداری از سفیده اطرافش خارج کنید.

روش اول: استفاده از پوست تخم مرغ

اول یه خط فرضی رو دور برآمده ترین قسمت تخم مرغ در نظر بگیرید. این قسمت جاییه که قراره تخم مرغ از اون قسمت بشکنه و این خط فرضی کلید موفقیت این روشه. چون تخم مرغ باید به دو تکه تقریباً هم اندازه شکسته بشه وگرنه جابجا کردن زرده داخل نیمه کوچکتر پوسته سخت میشه و ممکنه زرده خراب بشه.

حالا تخم مرغ رو از روی همون خط فرضی روی یه لبه تیز بشکنید. میتونید از لبه یه قاشق یا چاقو استفاده کنید و یا اگه لبه ظرفتون به اندازه کافی مناسب هست با لبه کاسه بشکنیدش. ولی بگم که اصولی ترین روشش استفاده از لبه چاقو یا قاشقه. میتونید تخم مرغ رو با هر روش دیگه ای که دوست دارید هم بشکنید، مثلا روی میز کارتون! ولی امکان دو نیم شدن پوسته تخم مرغ از قسمت مناسب خیلی کم میشه و حتی ممکنه اونقدر خراب بشه که عملاً نشه از پوست تخم مرغ برای جدا کردن زرده از سفیده استفاده کرد.

تخم مرغ رو مثل تصویر روبروی خودتون روی کاسه بگیرید و به آرومی از قسمت شکسته شده بازش کنید، طوری که سفیده شروع به ریختن داخل کاسه کنه و زرده داخل یکی از قسمت های پوست تخم مرغ باقی بمونه. 

سفیده داخل نصف پوسته دیگه رو خالی کنید داخل کاسه و بعد زرده و سفیده داخل پوسته اولی رو به نیمه دیگه پوسته منتقل کنید و این کار رو تکرار کنید تا همه سفیده بره داخل کاسه و فقط زرده بمونه.

روش دوم: استفاده از دست

یکی از ساده ترین روش ها اینه که دستاتون رو تمیز بشورید، اگه دستتون چرب باشه موقع فرم دادن سفیده به اندازه کافی پف نمیکنه؛
تخم مرغ رو بشکنید و بذارید داخل دستتون، اینجا یه کم سخت میشه چون باید یه دستی تخم مرغتون رو بشکنید!! این سرآشپزهای حرفه ای رو دیدید که یه دستی تخم مرغ میشکنن؟؟ بله، همونجوری؛ و انگشت هاتون رو کمی از هم باز کنید تا سفیده بره داخل کاسه و زرده داخل دستتون باقی بمونه.

روش سوم: استفاده از قیف

تخم مرغتون رو داخل یه قیف بشکنید و آروم بچرخونیدش تا سفیده از لوله قیف پایین بره و بریزه داخل کاسه و زرده داخل قیف بمونه. البته این روش کمی ریسک داره و امکان باز شدن زرده بیشتر وجود داره.

روش چهارم: استفاده از جداکننده مخصوص تخم مرغابزار مخصوصی با شکل های مختلف برای جدا کردن زرده از سفیده وجود داره که میتونید از لوازم قنادی ها بخریدش. تخم مرغ رو داخلش میشکنید، سفیده ها میریزه داخل کاسه و زرده داخل صافی میمونه. میشه با استفاده از صافی معمولی یا کفگیر هم به این روش کار کرد ولی ریسک خراب شدن زرده تو این روش ها هم وجود داره.

روش پنجم: استفاده از بطری یا زرده گیر


تو این روش تخم مرغ رو داخل یه ظرف میشکنید و بعد با کمک یه بطری مثل بطری های آب معدنی کوچیک که انعطاف کافی داشته باشه، زرده رو به داخل بطری میکشید و از سفیده جدا میکنیدش. اگه دستتون راه بیفته خیلی روش ساده ایه. اگه از عکس ها درست متوجه این روش نشدید این لینک یه ویدئو کوتاه داره که خیلی هم جالبه؛ تماشا کنید!
ابزار خاصی به اسم زرده گیر هم برای این روش هست که البته من فقط عکسشو دیدم، برای شما هم میذارم که اگه جایی دیدید کاربردش رو بدونید.


 خب این هم از پست تخم مرغی امروز. کمی طولانی شد و عکس ها هم زیاد شدن ولی ارزشش رو داشت! می خواستم درباره اینکه چطور میتونیم از تخم مرغ به صورت خام و بدون نگرانی از بیماری ها استفاده کنیم هم براتون توضیح بدم که به دلیل طولانی شدن پست فعلاً ازش صرف نظر میکنم و ان شاءالله یه پست جداگانه رو بهش اختصاص میدم چون برای درست کردن رویال آیسینگ میتونه کاربرد خوبی داشته باشه.0 نظرات:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...