Friday, March 7, 2014

Parchment Cones ساخت قیف کاغذی و طرز استفاده از آن


اگه به این سایت سر بزنید و کارهای خانم جولیا اوشر رو ببینید متوجه میشید که ایشون بسیار حرفه ای و به قول خودمون کاردست هستن. من درباره کار با شکلات و بیسکوییت چیزهای زیادی از ویدئوهای ایشون یاد گرفتم. به حدی جزئیات رو دقیق و ریز میگن که گاهی آدم از این همه دقتشون تعجب میکنه. به نظر من که چیزی از مارتا استوارت کم نداره.
یکسری ویدئوهای آموزش پایه درباره تزئین با رویال آیسینگ و همینطور تکنیک هایی مثل استنسیل، بِراش و همینطور ترکیب بعضی از این تکنیک ها دارن، که کم کم همشون رو با ترجمه کامل براتون میذارم و به اونایی که به تزئین بیسکوییت علاقه دارن قول میدم که با کمی تمرین و تماشای دقیق این ویدئو ها میتونن تزئین های بسیار زیبا و حیرت انگیزی انجام بدن.
پست و ویدئو امروز درباره ساخت قیف کاغذیه و اینکه چطور باید ازش استفاده کرد. برای کار با رویال آیسینگ و شکلات این قیف ها بسیار مناسب هستن و به قول خود خانم اوشر مثل یادگرفتن دوچرخه سواری میمونه اولش سخت و ترسناک به نظر میاد ولی بعد اینقدر ساده و لذت بخش میشه که چیزی رو نمیشه بهش ترجیح داد. اگه شما از اون کسایی هستین که تا حالا سروقت قیف کاغذی نرفتین بهتون پیشنهاد میکنم حداقل یکبار این پست رو بخونید و ویدئو رو ببینید و امتحان کنید و اگه به نظرتون استفاده از قیف یکبار مصرف و ماسوره و چیزهای دیگه راحت تره از همون استفاده کنید. ولی بهتون قول میدم که تزئین های ریز و مینیاتوری و بسیار زیبا رو فقط میتونید با قیف کاغذی انجام بدید. شاید اولش سخت باشه ولی کم کم آسون میشه و درضمن سعی کنید از کاغذهای روغنی با کیفیت استفاده کنید چون بعضی از مدل های کاغذ روغنی برای این کار زیاد مناسب نیستن و یه جورایی انگار رطوبت آیسینگ رو به خودشون میکشن و درنتیجه کار با اون ها غیرممکن میشه.
داخل این ویدئو نکته های کوچیک زیاده. با اینکه یه ویدئو کوتاهه ولی نکته زیاد داره که ممکنه تو نگاه اول مهم به نظر نرسن؛ ولی بعد از تماشای این ویدئو متوجه میشید که نکته های ساده و ریزی تو کار با قیف کاغذی وجود داره. من چند تا عکس هم از وب سایت خود خانم اوشر برای درست کردن قیف کاغذی میذارم و یکسری از نکات رو هم براتون مینویسم ولی حتما حتما ویدئو رو ببینید چون همه نکات نوشته نمیشه و بعضی چیزها رو هم فقط نمیشه نوشت باید به چشم ببینید و این تاکیدهایی که میکنم درمورد همه ویدئوهای تزئین داخل سایت سرزمین کیک (چه کیک، چه شکلات، چه کوکی) صدق میکنه. پس حتما ویدئوها رو –علی الخصوص وقتی پای تزئین درمیونه-  تماشا کنید.

استفاده از قیف های کاغذی چند تا مزیت داره: اگه تو ساختنشون استاد باشید درعرض چند ثانیه آماده میشن. نیاز به شستن نداره. میتونید نوکشون رو خیلی خیلی ریز ببرید و تزئین های مینیاتوری باهاشون انجام بدید. به صرفه هم هستن چون نیاز نیست چند تا قیف و ماسوره و کاپلر دور خودتون جمع کنید و خیلی ساده با یه دونه قیچی و کاغذ روغنی میتونید به هرتعدادی که نیاز دارید قیف درست کنید و همینطور اینکه کنترلشون نسبت به قیف های پلاستیکی خیلی ساده است.ویدئو ساخت و استفاده از قیف کاغذی با زیرنویس فارسی


1. اول باید یه مربع کاملا دقیق روی کاغذ روغنی برش بدید که چهارتا ضلعش با هم برابر بشه. هرچی مربعتون دقیق تر باشه قیف نهایی دقیق تر میشه و تو مرحله آخر که قراره تست لیتموس (تو مرحله 7 توضیح دادم) رو انجام بدید، نتیجه تست کاملا پرفکت میشه. اگه از کاغذهای رول شده استفاده می کنید میتونید با توجه به عرض کاغذ روغنی مورد استفاده طولش رو هم با همون ابعاد برش بزنید و بعد از روی قطر ببریدش تا دو تا مثلث عالی (دو تا ضلع مساوی و یه ضلع بزرگتر) برای دو تا قیف عالی داشته باشید. اگه از کاغذ روغنی های با ابعاد بزرگ استفاده می کنید کمی اندازه گرفتن و حساب کتاب لازم داره و خب وقت گیرتره. هرچی مربعتون بزرگتر باشه قیف های بزرگتری خواهید داشت و هرچی کوچیکتر باشه قیف نهاییتون هم کوچیکتر میشه. میتونید با سایزهای مختلف امتحان کنید ببینید با کدوم راحت ترید ولی بهتره خیلی کوچیک نباشه چون کنترلش سخت میشه. بهتره سایز قیف ها تقریبا حدود و اطراف قیف های آماده قنادی باشه چون یه جورایی استاندارد هستن. یه مربع با ضلع 38 سانتی متر (اندازه ای که داخل ویدئو استفاده شده) میتونه قیف کاملا مناسبی باشه و البته همونطور که گفتم میتونید کوچیکتر هم درست کنید. پس مربعتون رو ببرید و بعد از روی یکی از قطرهاش برش بدید تا دو تا مثلث برای ساختن دو تا قیف داشته باشید.

2. دو تا گوشه مثلث رو طوری داخل دستاتون بگیرید که ضلعی که از همه بزرگتره بالا باشه و درنتیجه اضلاعی که با هم برابر هستن سمت چپ و راست. نقطه وسط ضلعی که از همه بزرگتره میشه نوک قیف شما.

3. گوشه راست (یا چپ، فرقی نمیکنه) مثلث رو بگیرید و به سمت داخل تا وسط ضلع بزرگ مثلث بپیچونید تا نصف قیفتون درست بشه. دقت کنید که تو این مرحله هرچی قیف رو بیشتر به سمت داخل بپیچونید، قیف نهاییتون درازتر و باریکتر میشه و البته حجم آیسینگی که نگه میداره هم کمتر میشه. پس زیاد نپیچونید؛ فقط تا حدی که قیف شکل بگیره و گوشه ای که پیچیده میشه به گوشه سوم که سمت پایین کار بود برسه.

4. گوشه بعدی مثلث رو هم مثل مرحله قبل بپیچید تا قیفتون شکل بگیره.

5. قیف رو بچرخونید تا سه تا گوشه مثلث جلوی چشمتون باشه. گوشه ها رو نگه دارید تا قیف شکلش رو از دست نده.

6. نوک قیف رو نگاه کنید و اگه سوراخ روش دیده میشد کمی گوشه های قیف رو که با دستاتون نگه داشتید رو به جلو حرکت بدید تا سوراخ تقریبا بسته بشه. بهتره اول کار هیچ سوراخی نباشه تا بتونیم خودمون به اندازه دلخواه برشش بدیم.

7. تو این مرحله باید تست لیتموس رو که قبلا گفتم انجام بدیم. به این صورت که اگه شما از اول یه مربع دقیق برش زده باشید الان باید قیفتون به درستی ساخته شده باشه و فاصله بین سه تا گوشه مثلث از هم یکی باشه. اگه به عکس دقت کنید یه تست لیتموس موفق رو می بینید. البته اگه کمی اینور اونور بود هم باز قیف قابل استفاده است؛ ما داریم درباره یه قیف ایده آل صحبت می کنیم.

8. برای اینکه قیف شکلش رو حفظ کنه سه تا گوشه رو با هم به سمت بیرون قیف تا کنید طوری که ارتفاع این سمت قیف با اون سمتی که گوشه نداره یکی بشه و بعد وسط این سه گوشه رو طوری که هر سه تا رو شامل بشه دو تا برش کوچیک بدید و یک بار دیگه قسمت برش داده شده رو به سمت بیرون قیف تا کنید تا قیف باز نشه.

چند تا نکته رو هم برای موقعی که قراره با قیف کار کنید براتون مینوسم:

  • وقتی دارید آیسینگ رو داخل قیف کاغذی می ریزید قیف رو از محلی که تو مرحله 8  برش زدید و تا کردید نگه دارید و بعد آیسینگ رو داخلش بریزید.
  • قیف رو تا نصف یا حداکثر 2/3 از آیسینگ پر کنید و نه بیشتر.
  • وقتی آیسینگ رو داخل قیف ریختید، گوشه های قسمت بالای قیف رو به شکل مثلث تا کنید و بعد شروع کنید از سمت بالا کاغذ رو لوله کنید تا آیسینگ تو مراحل کار از قیف بیرون نیاد (اگه مبهمه ویدئو رو تماشا کنید)
  • همیشه قبل از شروع تزئین غلظت رویال آیسینگ و اندازه خط های پایپ شده رو، روی میزکارتون امتحان کنید.
  • میتونید نوک قیف رو اینقدر ظریف بگیرید که از کوچیکترین ماسوره موجود هم خط های ظریفتری براتون رسم کنه. اگه میخواستید نوکش رو بزرگتر کنید خیلی کم و همینطور کاملا صاف نوک قیف کاغذی رو قیچی کنید. هیچوقت زیاد برش ندید با کم شروع کنید، تست کنید و اگه نیاز بود باز برش بزنید.
  • نوک قیف رو روی سطح کارتون نکشید چون باعث میشه خط ها ناصاف و بدفرم بشن. اول نوک قیف رو بذارید روی سطح کار و وقتی آیسینگ خارج شد قیف رو کمی بلند کنید و با کمک قیف مسیر آیسینگ رو مشخص کنید.
  • وقتی میخواید آیسینگی که داخل قیفه رو به سمت پایین راهنمایی کنید روی قیف فشار نیارید، اون قسمتی رو که بعد از ریختن آیسینگ رول کردید باز هم بیشتر به سمت پایین لوله کنید تا آیسینگ بیاد به سمت نوک قیف. اگه هر قسمت دیگه قیف رو فشار بدید مقداری از آیسینگ برمیگرده به سمت بالا.
  • میتونید از انگشت دست دیگتون برای راهنمایی قیف و آیسینگ موقع کار تزئین استفاده کنید.


0 نظرات:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...