Friday, January 31, 2014

Cinnamon Rolls رول های دارچینی


این رول های دارچینی که امروز یاد می گیریم یه جور رولت نونی هستن با فیلینگ شکر و کره. البته خمیر نونش داخلش شیر، کره و تخم مرغ داره و برای همین هم از نون های معمولی خوشمزه تر و غنی تره و بافت لطیف و نرمی داره. این رول های بزرگ با عطر فوق العاده دارچین آدم رو مست میکنن و موقع پختشون بوی نون و دارچین فضای خونه رو پر میکنه و مطمئنا خودتون و خانوادتون ازش لذت می برید.
درست کردن این رول های خوشمزه وقت زیادی میگیری، البته منظورم این نیست که خیلی سخته. درست کردن خمیرش از خمیر کیک سخت تر نیست ولی چون داریم از خمیرمایه استفاده می کنیم و برای عمل اومدن خمیر باید یه زمانی بهش بدیم درست کردنش یه کم بیشتر طول میکشه و به قول معروف دنگ و فنگ زیاد داره.
این رسپی نکته ریز هم زیاد داره که اگه اهل خمیر درست کردن و نون پختن باشید بیشترش رو می دونید ولی اگه بار اولتونه که میخواین از این کارا بکنید یا مهارتتون تو کار با خمیرهای نونی کمه حتما و حتما ویدئو رو دقیق تماشا کنید. من سعی کردم تو قسمت دستور سریع بیشتر نکاتش رو بنویسم ولی بازم پیشنهاد می کنم ویدئو رو ببینید تا اگه چیز مبهمی وجود داره برطرف بشه و کارتون همون بار اول فوق العاده از آب دربیاد.
قبل از شروع رسپی دو تا نکته رو هم بگم و بعد بریم سراغ رول های دارچینی.
اول اینکه داخل این ویدئو و همچنین رسپی می بینید که برای روی رول ها و همینطور گلیز پودر شکر از هف اند هف (half-and-half) استفاده شده که من خامه کم چرب (light cream) ترجمه کردمش. هف اند هف در اصل خامه ایه که چربیش 12 درصد باشه و شما میتونید با ترکیب مقدار مساوی از خامه معمولی و شیر خودتون هف اند هف درست کنید و برای این دستور (تاکید میکنم این دستور، نه همه جا) اگه نخواستید این کارو کنید میتونید هرجا که گفته میشه هف اند هف یا خامه کم چرب از شیر معمولی به جاش استفاده کنید.
دوم اینکه این دستور با خمیر مایه اکتیودرای درست شده و نحوه ترکیب مواد هم طوریه که درنهایت خمیرمایه رو فعال کنه. اگه شما خواستید از خمیرمایه فوری استفاده کنید یه مقدار روش کار فرق داره که تو دستور سریع نوشتم ولی تو ویدئو براساس خمیر مایه فوری توضیحی داده نشده پس لطفا این نکته رو هم دقت کنید و اگه میخواید از خمیرمایه فوری استفاده کنید علاوه بر ویدئو حتما دستور سریع رو هم ببینید.


مواد لازم برای رول های دارچینی

½ 4 تا 5 پیمانه (590 تا 660 گرم) آرد همه منظوره
2 قاشق چای خوری (7 گرم) خمیر مایه
1 پیمانه (240 میلی لیتر) شیر
1/3 پیمانه (75 گرم) کره
1/3 پیمانه (65 گرم) شکر
1/2 قاشق چای خوری (2.5 گرم) نمک
3 عدد تخم مرغ بزرگ

فیلینگ
3/4 پیمانه (160 گرم) شکر قهوه ای
1/4 پیمانه (35 گرم) آرد همه منظوره
1 قاشق غذاخوری دارچین
1/2 پیمانه (113 گرم) کره سرد، به قطعات کوچیک ببرید
1/2 پیمانه (120 میلی لیتر) کشمش (اختیاری)
خامه کم چرب (هف اند هف) برای روی رول ها

گلیز (اختیاری)
1/2 پیمانه (60 گرم) پودر قند یا پودر شکر
1-2 قاشق غذاخوری خامه کم چرب (هف اند هف)ویدئو رول های دارچینی با زیرنویس فارسیدستور سریع رول های دارچینی

داخل کاسه استند میکسر با سر پدلش (یا با همزن دستی)، ¼ 2 پیمانه از آرد و خمیر مایه رو با هم مخلوط کنید.
داخل یه قابلمه کوچیک شیر، کره (قطعه قطعه شده باشه)، شکر و نمک رو با هم مخلوط کنید.


بعد بذاریدش روی حرارت متوسط رو به بالا تا گرم بشه و کره هم داخل شیر ذوب بشه. دمای شیر باید به 120 درجه فارنهایت که میشه 50 درجه سانتیگراد برسه.


حالا همزن رو بذارید روی دور کند و مخلوط شیر رو آروم آروم به مخلوط آرد اضافه کنید.


نکته: اگه دارید از خمیرمایه فوری استفاده می کنید نیاز نیست که شیر رو حرارت بدید. به این صورت عمل کنید: آرد، خمیرمایه، نمک و شکر رو با هم مخلوط کنید. کره رو با حرارت ملایم ذوب کنید و بذارید سرد بشه. کره ذوب شده ولی سرد رو به مخلوط آرد اضافه کنید و با دور کند همزن هم بزنید.  شیر (به دمای محیط رسیده باشه کافیه) رو کم کم به آرد اضافه کنید و با سرعت پایین همزن هم بزنید. و بقیه مراحل رو مثل دستور برید جلو.
تخم مرغ ها رو یکی یکی به مخلوط اضافه کنید و همچنان با دور کند همزن مواد رو هم بزنید تا همه چی خوب با هم مخلوط بشه. طی این مراحل هرجا که نیاز بود هم زدن با دست، تمیز کردن دیواره همزن و مخلوط کردن مواد ته کاسه همزن با بقیه مواد رو هم انجام بدید.


حالا این مخلوط رو برای 3 دقیقه با دور تند همزن بزنید تا یه مخلوط یکدست داشته باشیم.
بعد از این مرحله باید سر خمیرزن (دوهوک) میکسرتون رو وصل کنید و اگه دارید از همزن دستی استفاده می کنید بذاریدش کنار و خمیر رو با دست ورز بدید.
¼ 2 تا ¾ 2 پیمانه آرد دیگه باید به خمیر اضافه بشه که میشه بین 295 تا 365 گرم آرد. کم کم (هردفعه نصف پیمانه) آرد رو به مخلوط اضافه کنید و هم بزنید (یا ورز بدید) بعد از اینکه ¼ 2 پیمانه از آرد رو اضافه کردید ممکنه نصف پیمانه دیگه همش نیاز نباشه.


بستگی به اندازه تخم مرغ ها، رطوبت هوا، جنس آرد و خیلی چیزهای دیگه ممکنه میزان آردی که شما برای درست کردن این خمیر نیاز دارید با یه نفر دیگه که همین خمیر رو با همین رسپی درست میکنه متفاوت باشه. پس اونقدری که نیازه آرد اضافه کنید و همونطور که گفتم ممکنه به همه آرد نیاز نداشته باشید. خمیرتون بعد از 3 تا 5 دقیقه هم زدن (و اگه ورز می دید ممکنه تا 15 دقیقه هم طول بکشه) باید کاملا نرم و یکدست باشه و یه حالت کشسانی هم داشته باشه. البته خمیر هنوز خیلی کم چسبنده است ولی نیاز نیست آرد بیشتری بهش اضافه کنید چون باعث میشه محصول نهایی سفت و بی کیفیت بشه. کمی چسبندگی موقعی که با خمیرها کار می کنید کاملا عادیه و با آردی کردن میزکار و دستهاتون میتونید به راحتی با خمیر کار کنید.


خمیر رو به شکل یه توپ دربیارید و داخل یه کاسه بزرگ رو با کمی کره یا اسپری روغن چرب کنید. خمیر رو بذارید داخل کاسه و بعد برش گردونید تا همه جای خمیر چرب بشه و روی کاسه رو با یه تکه سلفون بپوشونید و بذارید تا خمیرمایه عمل کنه یا به اصطلاح خمیر وربیاد. این خمیر چون شیر، کره و تخم مرغ داره بعد از عمل اومدن حجمش تقریبا دو برابر میشه و مثل خمیر نون خیلی زیاد پف نمیکنه ولی به هرحال یه ظرف مناسب انتخاب کنید که خمیر فضای کافی برای حجیم شدن داشته باشه. بستگی به گرمای آشپزخونه شما ممکنه این فرآیند 1.5 تا 2 ساعت طول بکشه.


بعد از اون که خمیر عمل اومد به آرومی با دست کمی فشارش بدید تا هوای داخلش خارج بشه و بذارید برای ده دقیقه دیگه استراحت کنه.
وقتی خمیر داره ده دقیقه استراحتش رو انجام میده داخل یه کاسه شکر قهوه ای، آرد و دارچین رو با هم مخلوط کنید و کره سرد رو که به قطعات کوچیک بریدید بهش اضافه کنید و بعد به روشی که توی دستور بیسکوییت دیدید با کمک دو تا چاقو یا چنگال یا مدل انگشتی و یا با پیستری بلندر کره رو داخل شکر به قطعات خیلی ریز ببرید.


محصول نهایی باید یه چیزی شبیه خرده بیسکوییت باشه. دراصل کره با شکر مخلوط نمیشه بلکه به قطعات خیلی ریز تقسیم میشه.


حالا روی میز کارتون رو آرد بپاشید و خمیر رو با وردنه به صورت یه مربع به ضلع 12 اینچ (30 سانتی متر) بازکنید.


فیلینگ شکر قهوه ای رو روی خمیر بپاشید ولی لبه های خمیر رو به اندازه 2 سانتی متر خالی بذارید. تو این مرحله اگه دوست داشتید میتونید روی شکر قهوه ای کشمش هم بپاشید.


یکی از لبه های خمیر رو با هف اند هف یا شیر مرطوب کنید.


و از لبه مقابلش شروع کنید به پیچیدن خمیر.
خمیر رو خیلی سفت نپیچید چون باعث میشه بعدا موقع پخت بعضی از قسمت های خمیر نامتناسب پف کنه و ظاهر کار رو خراب کنه.


    

خمیر رول شده رو به 8 قسمت مساوی ببرید به این صورت که اول خمیر رو از وسط نصف کنید و بعد هر قسمتش رو دوباره از وسط نصف کنید و هرقسمت یک چهارم از خمیر رو هم دوباره از وسط نصف کنید.


یه قالب 2*9*13 اینچی رو (که میشه 5*23*33 سانتی متری) با کره یا اسپری روغن چرب کنید و رول ها رو داخلش بچینید.


یک تکه سلفون رو هم کمی چرب کنید و باهاش روی ظرفی رو که رول ها رو داخلش قرار دادید بپوشونید. چرب کردن سلفون برای اینه که وقتی رول ها مرحله دوم استراحت رو انجام دادن و حجمشون زیاد شد به سلفون نچسبن.


قالب رو به همین شکل بذارید برای یک ساعت تو دمای اتاق بمونه. تو این مرحله شما میتونید رول ها رو به همین شکل تا 24 ساعت هم داخل یخچال نگه دارید (2 تا 24 ساعت). مثلا میتونید روز قبل رول ها روآماده کنید و برای صبحانه تازه بپزیدشون. فقط قبل از پختن حتما اجازه بدید به دمای محیط برسن. میتونید تا فرتون گرم میشه پلاستیک روشونو بردارید و بذارید تا به دمای اتاق برسن (حداقل 30 دقیقه). ولی اگه خواستید همون روز بپزیدشون همون یک ساعت استراحت تو دمای اتاق کافیه.


قبل ار پختن روی رول ها رو به کمک قلمو با هف اند هف مرطوب کنید و اگه روی خمیر حبابی دیدید با خلال دندون بترکونیدش.


فرتون رو با دمای 375 درجه فارنهایت که میشه 190 درجه سانتیگراد گرم کنید و رول ها رو برای 25 تا 30 دقیقه بپزید. رول ها وقتی آماده هستن که روشون کاملا طلایی شده باشه و اگه خلال دندون رو داخل قسمت مرکزی رول ها فرو کنید تمیز بیرون بیاد و همچنین اگه به یکیشون ضربه بزنید صدای خالی بودن بده.
10 دقیقه قبل از پایان زمان پخت اگه دیدید رول ها خیلی قهوه ای شدن و ممکنه بسوزن روی قالب رو با یه تکه آلومینیوم بپوشونید و بذارید زمان پخت کامل بشه.


بعد از اینکه رول ها رو از فر درآوردید روشونو مجددا با هف اند هف مرطوب کنید و بذارید برای 5 دقیقه کمی خنک بشن و بعد داخل ظرف سرتون بذارید و نوش جان کنید.
اگه دوست داشتید میتونید با مخلوط پودر قند و خامه کم چرب هم روشونو به صورت دیریزل تزئین کنید.


رول های دارچینی رو گرم و یا وقتی که به دمای محیط رسیدن میل کنید.
با این مقدار مواد 8 تا رول بزرگ خواهیم داشت.

0 نظرات:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...