Friday, December 27, 2013

Swiss Meringue Buttercream باترکریم سوئیسی


لطفا پست باترکریم ها رو هم با دقت مطالعه بفرمایید.

متاسفانه ویدئویی که دلخواه من باشه و جزئیات کاملی داشته باشه برای انواع باترکریم ها پیدا نشد ولی من سه تا دستور عکاسی شده و کامل رو براتون انتخاب کردم که ترجمه میکنم و با عکس های همون منابعش براتون میذارم.
باترکریم سوئیسی یا باترکریم مرنگ سوئیسی یا Swiss Meringue Buttercream یه باترکریم سبک و کرم ماننده است که طعم فوق العاده ای داره و البته کمی از خامه سنگین تره. برای درست کردنش بهتره از کره تازه استفاده بشه. اگه کره مدتی بدون پوشش آلومینیومی خودش داخل یخچال مونده برای درست کردن این باترکریم مناسب نیست و البته بهتره از کره هایی که عطر زیادی دارن هم استفاده نکنید.
وقتی این باترکریم رو میخورید نباید احساس کره خوردن داشته باشید و خب شیرینی مناسبی هم داره و البته بعضی چیزها با ذائقه سنجیده میشه ولی صددرصد از باترکریم آمریکایی سبک تر و کم شیرین تره و بهترین حسنش اینه که به خوبی تو دمای اتاق میمونه و به راحتی آب نمیشه.
رسپی و عکس ها از: wendyinkk.blogspot.de


مواد لازم برای باترکریم سوئیسی

4 عدد (120 گرم) سفیده تخم مرغ بزرگ
1 پیمانه (200 گرم) شکر سفید
1.5 پیمانه (340 گرم) کره (کره رو درست قبل از اینکه شروع به زدن سفیده ها کنید از یخچال بیرون بیارید و قطعه قطعه کنید)
لطفا پست باترکریم ها رو هم با دقت مطالعه بفرمایید.

شکر و سفیده های تخم مرغ رو داخل یه ظرف مقاوم به حرارت بریزید و بذارید روی یه قابلمه آب درحال جوش و به آرومی هم بزنید تا اینکه احساس کنید گرم  شده و شکر هم کاملا حل شده باشه. حدود 3 دقیقه زمان نیاز دارید.
نکته: سفیده ها توی این مرحله باید به دمای 65 درجه سانتیگراد رسیده باشن. برای اینکه بدونید این دما چقدره داخل سایت منبع یه روش جالب بود که براتون مینویسم ولی شما میتونید به راحتی از دماسنجتون هم استفاده کنید تا کارتون دقیق تر باشه. 250 گرم یخ رو با 500 میلی لیتر آب داغ مخلوط کنید وقتی یخ ها کاملا ذوب شدن آب با دمای تقریبی 65 درجه سانتیگراد داریم.


کاسه حاوی سفیده ها رو روی یک ظرفی که داخلش آب سرد ریختین بذارین. آب باید کمی سرد باشه مثل آبی که توی یه روز بارونی از شیر آبتون میاد ولی نباید خیلی سرد و بهتر بگم یخ باشه. سفیده ها رو با همزن و با سرعت متوسط بزنید تا سرد بشه و مرنگتون شکل بگیره. حدود 5 دقیقه زمان میبره.


حالا کره رو کم کم اضافه کنید هر بار حدود یک قاشق غذاخوری کره به سفیده ها اضافه کنید و با سرعت متوسط رو به بالا کرم رو هم بزنید تا کره کاملا داخل مخلوطتونن ترکیب بشه . ممکنه تا 15 دقیقه هم طول بکشه پس صبور باشید و به آرومی کار کنید تا باترکریمتون شکل بگیره و البته بگم که میتونید مقدار کره رو تا یک پیمانه کم هم کنید. بستگی به خودتون و کیفیتی که از کرم نیاز دارید داره.


گفته میشه که باترکریم سوئیسی حساس نیست، ساده است و خراب نمیشه . دلیلش هم اینه که برخلاف باترکریم ایتالیایی و باترکریم فرانسوی به دماسنج احتیاج نداره و اگه مشکلی براش پیش بیاد میشه حلش کرد. خب خبر بد اینه که کی گفته این باترکریم حساس نیست؟ اتفاقا کاملا به دما حساسه. سوپ شدن (زیاد بودن دما) و لخته شدن (پایین بودن دما) اتفاقیه که زیاد برای این باترکریم میفته و حتی حرفه ای ها هم گاهی ممکنه به این مشکل بربخورن و اما خبر خوب اینکه خیلی ساده میشه این مشکلات رو حل کرد و دماسنج هم نیاز نداره.

البته بگم این دستورالعمل ها خیلی ربط داره به دمای محیطتون و همزنی که استفاده می کنید. ممکنه شما اصلا به حمام آب سرد نیاز نداشته باشید. فرض میشه شما این کار رو تو یه روز معمولی تابستونی که هوا خیلی گرم نیست انجام میدید. البته ممکنه زمستون باشه ولی دمای خونه یا آشپرخونه شما به هردلیلی بالاتر از یه روز معمولی تابستونی باشه. پس لطفا به این نکات دقت کنید.
اگه تو خونتون دماسنج/رطوبت سنج مثل اینی که عکسش هست داشته باشید، متوجه میشید که دمای محیطتون همیشه یه چیزی بین 28 تا37 درجه سانتیگراده و دلیلش هم اینه که ما دمای محیطمون رو به کمک بخاری یا کولر متعادل میکنیم وگرنه دمای بیرون ممکنه با داخل خونه متفاوت باشه. وقتی داخل یه رسپی گفته میشه مواد به دمای محیط برسن معمولا هدف اینه که موادمون هم دما باشن. درمورد این باترکریم هم خیلی ها میگن کره باید به دمای محیط رسیده باشه ولی این درست نیست. همزن هم ممکنه در اثر کار کردن گرم بشه و دمای کرم رو بالا ببره و این موضوع معمولا وقتی از همزن های دستی استفاده میشه، پیش میاد.
برای حل کردن این مشکل اگه از همزنتون مطمئن نیستید و اگه از حمام آب سردی که بالا گفته شد استفاده کردید، داخل آب 3 تا 4 تا قطعه یخ بندازید تا دمای مناسب رو براتون فراهم کنه. البته دمای کره هم مهمه.
و اما دمای کره، کره برای این باترکریم باید یه چیزی بین 19 تا 23 درجه سانتیگراد باشه یعنی از دمای محیط معمولی تو یه روز معمولی کمتر. همونطور که گفتم بهتره کره رو قبل از اینکه شروع به زدن سفیده ها کنید از یخچال بیرون بیارید و قطعه قطعه کنید. کره باید اونقدری سفت باشه که بتونید بین دو تا انگشتتون نگهش دارید. یعنی باید نرم شده باشه ولی نه کاملا.
اگه با وجود همه مواردی که رعایت کردید بازم کرمتون سوپ یا شل شد، برای 10 دقیقه بذاریدش داخل یخچال و بعد مجددا هم بزنید تا فرم بگیره.
اگه کره زیادی سرد هم باشه مشکل لخته شدن باترکریم به وجود میاد که باز هم مشکلی نیست به هم زدن ادامه بدید وقتی که به دمای مناسب رسید خودش به خوبی شکل میگیره.

0 نظرات:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...