Friday, December 27, 2013

ButterCreams باترکریم ها


امروز میخوام بحث شیرین باترکریم ها رو شروع کنم!! البته همه بحث های ما شیرینن.
باترکریم همینطور که از اسمش پیداست یه نوع کرمه با بیس کره. ما ایرانی ها معمولا انتظار داریم هرچیزی که بین کیک هاست خامه باشه و کلا به هرچیز سفیدی که داخل یا روی کیک ببینیم میگیم خامه و خب از حق نگذریم خامه چیز خوشمزه ایه.
اما چرا همیشه از خامه استفاده نمیشه و چرا باترکریم؟؟ اول اینکه همه که مثل ما نیستن فقط خداشون خامه باشه و دوم اینکه خامه مقاومتش در برابر حرارت کمه و کلا موندگاری نداره و معمولا اونقدر سفت هم نمیشه که بشه باهاش هر نوع تزئینی که دوست دارید رو انجام بدید.
باترکریم ها انواع مختلف دارن و ممکنه با توجه به ذائقتون از طعم یکی خوشتون بیاد و برعکس. ولی میتونید به عنوان فیلینگ و فراستینگ برای کیک ها و کاپ کیک ها ازشون استفاده کنید.
باتر کریم ها رو میشه طعم دار کرد، رنگ کرد، کاکائویی، شکلاتی، میوه ای و خلاصه مدل های مختلف دارن.
خب از اونجا که تصمیم دارم از این به بعد پست ها ی تزئین کیک زیاد بذارم پس میریم سراغ باترکریم ها.
من امروز میخوام 4 تا باترکریم بهتون معرفی کنم و خصوصیت ها، مزیت ها و معایب هرکدوم رو براتون بنویسم و بعد تو پست های آینده یکی یکی دستور کامل هرکدوم رو با ویدئو براتون میذارم.


ساده ترین نوع باترکریم که به اختصار بهش میگن باترکریم. مزه خیلی شیرینی داره و میتونه ترکیب خوبی برای کیک های کم شیرین باشه. تو پستی که دستور کیک 1234 رو دیدید از باترکریم آمریکایی برای تزئین کیک استفاده شد و میتونید از این دستور برای درست کردن این باترکریم استفاده کنید. داخل ویدئو میتونید ببینید که بعد از هم زدن کره و پودر قند چقدر باترکریم سبک و زیبا شده.
برای درست کردن باترکریم آمریکایی کره رو میزنن تا کاملا نرم بشه و بعد پودر قند رو کم کم بهش اضافه میکنن و هم میزنن تا به بافت موردنظرشون برسن. از شیر هم برای رقیق تر کردن کرم استفاده میشه. اگه قرار باشه از این کرم برای دکور کیک استفاده بشه بهتره پودر قندش بیشتر بشه تا برای گل زدن و شکل دادن غلظت مناسب داشته باشه. درهرحال کرم حساسی نیست و نکته خاصی نداره.

این باترکریم هم ساده درست میشه ولی مثل باترکریم آمریکایی خیلی شیرین نیست. سفیده ها و شکر با حرارت کم و به روش بن ماری حرارت میبینن تا شکر داخل سفیده حل بشه و بعد اینقدر همشون میزنن تا به استیف پیک برسه و کاملا هم سرد بشه و بعد کره کم کم به مخلوط اضافه میشه و هم میزنن تا به کیفیت مناسب برسه. یه باترکریم خوشمزه و ساده.

این باترکریم  شبیه باترکریم سوئیسیه ولی طرز درست کردنش کمی متفاوته .از باترکریم سوئیسی سبک تره و موندگاری بهتری در مقابل گرما داره و البته طعمش هم کاملا شبیه به باترکریم سوئیسیه.
شربت شکر (که به سافت بال رسیده) به سفیده های زده شده که به استیف پیک رسیدن اضافه میشه . ممکنه خیلی سریع بافت سفیده به هم بریزه پس شربت باید کم کم (نه خیلی سریع و نه خیلی آروم) اضافه بشه و هم زدن هم متوقف نشه. بعد از سرد شدن مخلوط سفیده و شربت شکر، کره کم کم به کرم اضافه میشه و مجددا هم زده میشه تا به بافت مناسب برسه.

این باترکریم از بقیه باترکریم ها خوشمزه تره و درست شبیه باترکریم ایتالیایی درست میشه با فرق اینکه به جای سفیده تخم مرغ زرده تخم مرغ داریم. این باترکریم سریع تر از بقیه باترکریم ها ذوب میشه و شکلش رو از دست میده و به خاطر استفاده از زرده تخم مرغ رنگش زرد کمرنگه پس اگه کرم سفید بخوایم نمیشه ازش استفاده کرد.
 شربت شکر (که به سافت بال رسیده) به زرده های زرده شده اضافه میشه و باید آروم آروم این کار انجام بشه که زرده ها نبندن و بعد کره کم کم بهش اضافه میشه و هم زده میشه تا به بافت مناسب برسه.

با این توضیحاتی که دادم متوجه شدیم که هرکدوم از باترکریم ها چه خصوصیاتی دارن. باترکریم فرانسوی و ایتالیایی به دماسنج احتیاج دارن و مرحله سافت بال شربت شکر خیلی مهمه وگرنه ممکنه به راحتی کرمتون خراب بشه. باترکریم آمریکایی و سوئیسی راحت تر درست میشن ولی از دو تا مدل دیگه سنگین ترن.
این پست فقط برای معرفی و مقایسه باترکریم ها بود و مطمئنا رسپی هرکدوم رو مفصل و کامل براتون میذارم فقط به عنوان شروع، رسپی باترکریم آمریکایی رو داشته باشید. یه رسپی کامل، واضح و تست شده.

البته باترکریم ها فقط این 4 تا نیستن ولی فعلا برای کار ما کفایت میکنن. اگه داخل رسپی های که در آینده میذاریم مورد جدیدی بود حتما جداگانه و مفصل توضیح داده میشه.

0 نظرات:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...